ATM’lerde Para Çekme ve Yatırma Sınırı Değişti: Haziran İtibarıyla Bu Seviyeye Çekilecek

Türkiye’yi etkisi altına alan yüksek enflasyon, fiziksel para dolaşımında büyük problemlerin görülmesine neden oluyor.

Tedavüldeki en büyük banknot olan 200 TL ile yarım kilo et alınamayacak duruma gelinmesi, ekonomi çevreleri tarafından yeni banknot talebini her geçen gün artırırken, bu çağrılara kulaklarını tıkayan ekonomi yönetimi fiziksel para dolaşımındaki krizin çıkmaza girmesine neden olmakta.

2024 yılının ilk günlerinde birçok banka için günlük 5 bin TL olarak belirlenen sınır 10 bin liraya yükseltilmişti. Ancak yılın ilk 4 ayında görülen yüksek enflasyon, 10 bin liralık limiti de yetersiz hale getirmiş durumda. Vatandaşlar, harcamaları ve nakit ihtiyaçları için bu sınırın üzerinde çekim yapmaları halinde ise fahiş oranlarda komisyonlar ödemek durumunda kalıyor.

GÜNLÜK PARA ÇEKME SINIRI DEĞİŞTİRİLECEK

Temmuz ayı itibarıyla emekli ve memur maaşlarında yapılacak artış öncesinde söz konusu krizin daha da büyümesinin önüne geçebilmek amacıyla çok sayıda banka, günlük para çekme ve yatırma limitlerinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Halihazırda 10 bin liralık çekim limiti sunan özel bankaların bu sınırı 20 bin TL olarak değiştireceği öğrenilirken, şu anda günlük çekim limitini 7 bin 500 lira olarak belirleyen bankaların ise sınırı 15 bin liraya taşıyacağı öğrenildi.

Ayrıca ATM ünitelerinden para yatırma işlemleri için belirlenen 50 bin TL’lik sınırın mevcut banknotların 200 liranın üzerine çıkmaması halinde değişiklik göstermemesi bekleniyor. Çok sayıda banka, 10 bin TL ve altındaki çekim işlemleri için gişe kullanımını yasaklarken, para yatırma işlemlerinin ise gişe aracılığıyla sorunsuz şekilde devam edebileceği aktarıldı.

BU PARALARIN KULLANIMI KISITLANMIŞ DURUMDA

Resmi bir açıklama yapılmamasına karşın defakto olarak 10 liralık banknotların kullanımı ATM’ler tarafından kısıtlanmış durumda.

Birçok AVM, yoğun para ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 10 lira ve 20 lira için ayrılan slotlarını 200 TL’lik banknotların kullanımına sunarken, kamu bankaları dışındaki ATM’lerde 10 ve 20 TL’lik banknotlar ile işlem yapabilmek oldukça güç bir hal almış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x